Jaký dron si vybrat a kolik stojí? Podle čeho vybírat?
Dron, quadrokoptéra…. podle čeho si vybrat, kolik stojí, na co si dát pozor?
Ať jste vášniví filmař, bezohledný závodník, milujete RC modely, droní fanoušek nebo si prostě chcete zakoupit bezpilotní letadlo, tak dron je pro vás tou správnou volbou.
- 4.12.2016
- 0 comments
- ZEK
- Publikováno v Články
- 0
Droni jsou vážně úžasní!
Droní průmysl se strašně rychle vyvíjí. Na trh vstupují další a další firmy a možnosti výběru jsou větší a větší. Nyní jsme na tom velice podobně, jako například s výběrem mobilního telefonu. A však pro každého je vhodný jiný model. Někdo si chce jen tak létat, někdo chce tvořit epické filmové záběry a zase někdo chce závodit…
Co je to Dron?
- Samotné drony nejdříve využívala armáda
Bezpilotní letadlo (někdy UAV z anglického Unmanned Aerial Vehicle nebo také dron z anglického drone) je letadlo bez posádky, které může být řízeno na dálku, nebo létat samostatně pomocí předprogramovaných letových plánů nebo pomocí složitějších dynamických autonomních systémů. Bezpilotní letadla se používají často v armádě k průzkumným i útočným letům. Používají se také k mnoha civilním úkolům, například k hašení požárů, policejnímu sledování nebo průzkumu terénu.
Naváděné střely nejsou klasifikované jako UAV, protože tyto zbraně jsou pouze na jedno použití, i když jsou bezpilotní a v některých případech řízeny vzdáleně. Další zkratkou je UCAV (Unmanned Combat Aerial Vehicle) – bezpilotní bojové letadlo.
- V minulých letech se drony dostaly do „civilu“
Model letadla nebo vrtulníku je vybaven kamerou či fotoaprátem, speciálními přijímači a vysílačem video-obrazu z paluby modelu. Pomocí dálkového ovládání je ze země model pilotem naveden do požadovaného místa. Uživatel pak samostatným dálkovým řízením ovládá fotoaparát, úhel pohledu (nahoru/dolu, doprava/doleva), ohnisko (přiblížení/vzdálení) a parametry expozice. Vysílač videoobrazu přenáší obraz na zem, kde ho fotograf sleduje na monitoru.
Důležitá informace: V případě, že chcete s dronem natáčet či fotit pro komerční účely, je potřebné získat certifikaci od Úřadu pro civilní letectví (CAA). Každý stát má pro drony jiné podmínky.
Proč jsme dali dohromady tento článek?
Já sám jsem při výběru dronu váhal a nemohl jsem si vybrat. Sledování různých droních videí na YouTube snad každému klade spousty otázek. Jakým dronem bylo video natočeno? Musím si postavit takový dron sám? Kolik to stojí? Kde mohu létat? Co je potřeba, pro filmové záběry?
Kdo by se měl koupit dron?
Kdo by nechtěl mít svého vlastního drona?
Ale vážně, měli byste uvažovat o nákupu, jestliže:
- Jste fanda RC modelů (vrtulníky, lodě, auta, atd).
- Milujete natáčení či focení a hledáte novou prespektivu.
- Máte obchodní zájem o tuto technologii
V případě, že máte v plánu využit drona maximálně 2 až 3 ročně tak si koupi promyslete, mohly by to taky být vyhozené peníze.
Do-It-Yourself (DIY) VS Ready-to-fly (RTF)
První věc, kterou byste měli vědět, která se skrývá většinou u názvu drona či v popisku.
- DIY – Udělej si sám: Dron označený zkratkou DIY si musíte postavit sami. V balení vám přijdou díly a už je všechno na vás. Pokud se něco pokazí, tak si vše musíte ladit sami, tudíž to může stát neskutečné množství času, což může vést k znechucení vůbec drona užívat. DIY doporučujeme pouze pro zkušené či odvážné uživatele.
- RTF – Připravené k letu: Dron označený zkratkou RTF je kompletně připravený k letu po zakoupení. Maximálně je třeba například domontovat vrtule či upevnit kameru. Jedná se o rychlý způsob, kdy můžete s dronem do 5 minut od zakoupení létat. Doporučujeme pro začátečníky a pro ty, kteří nechtějí nic skládat.
- ATF – Téměř připravené k letu: Dron značený zkratkou ATF vyžaduje pouze minimální požadavky na složení. Jedná se například o přimontování podvozku apod. Takovéto modely se moc nevyskytují.
Ceny těchto kategorií jsou ale velice odlišné. Drony DIY jsou většinou levnější a nejsou moc vhodné pro natáčení filmů, jelikož na to nejsou moc stavěné. Drony RTF jsou dražší a většinou se jedná o modely převážně určené pro natáčení či focení.
Podle čeho vybírat?
Třída a velikost
Většinou se dá říci, že čim větší dron, tím bude stabilnější a tím také může unést větší a lepší kameru. Na druhou stranu je větší dron těžší a hůře se přepravuje. Menší drony nejsou až tak stabilní a tak s nimi nelze natočit kvalitní video. Na druhou stranu jsou rychlejší a snadno je dáte například do batohu. Dle třídy je lze rozdělit do:
- Nízká třida – drony pro děti (do 3 000 Kč)
- Střední třída – menší drony, které jsou schopné natáčet video v HD (do 6 tisíc Kč)
- Závodní třída – tyto drony disponují rychlostí a obratnosti (do 8 tisíc Kč)
- Vyšší střední třída – asi nejoblíbenější kategorie dronů – tyto drony jsou středně velké, většinou stabilní a jsou schopné natáčet video ve 4K kvalitě a fotit i v kvalitě 16 megapixelů. (do 25 tisíc Kč)
- Profesionální třída – drony většinou pro profi filmovou tvorbu (50 tisíc Kč a výše)
Doba letu
Doba letu se liší v závislosti na kapacitě baterie, váze modelu a také aktuálnímu počasí. Většinou zde platí čím více mAh tím delší doba letu. Drony nízké a střední třídy jsou schopné létat max. 10 minut, závodní a vyšší střední třídy až 35 minut a u profesionální třídy to je velmi individuální. Většinou je možné si zakoupit další baterii, či je přímo součásti balení.
Kvalita videa / fotografie
pozn. FPS = snímky za sekundu (čím více, tím plynulejší obraz, lidské oko vidí plně plynulý obraz od 24 – 25 FPS)
Zde platí čím dražší dron, tim lepší také kvalita videa a fotografie. Drony nízké, střední a závodní třídy nám nabízí nízkou kvalitu do maximální kvality videa HD (25 FPS) a fotografie maximálně 8 megapixelů. Vyšší střední třída nám nabízí většinou 4K video (30 FPS) a také například FullHD video (s až 120 FPS). U profesionální třídy můžeme očekávat vysoce kvalitní 4K s až 60 FPS. Také je se třeba dívat na to, zda je kamera nějak stabilizována (například 3osý stabilizátor).
Ovladač
Ovladač je u dronů velice indivudální a každý nabízí jiné možnosti. Zde akorát vybírat, zda chceme aby byl v ovladači displej, který nám bude ukazovat video či přímo možnost dotykového displeje si ovládáním. Některé drony lze ovládat přes mobilní telefon či přímo můžeme vidět obraz v mobilním telefonu. Převážně drony DJI využívají kombinace ovladače a mobilu. Pro závodní drony je nejlepší frekvence 2.4 GHz, u ostatních je dostačující WiFi.
Vlastnosti
Dětské drony nemají většinou žádné speciální funkce. Drony od střední třídy většinou nabízí GPS, Návrat domů (návrat na místo odkud vzletěl), Sleduj mě režim (dron poletí za vámi), Automatické přistání, výškoměr a další individuální funkce.
Cena
Důležitým kritériem je také cena. Platí zde tedy čím více investujete, tím budete mít lepší možnosti s dronem. Pokud tedy chcete pořídit dron, který bude dobře létat a natáčet, připravte si 13 a více tisíc Kč.
Doplňky / cena náhradních dílů
Rozhodně jsou zajímavé také doplňky (například sluneční clona pro displej ovladače), které vám usnadní létání s dronem, většinou jsou součásti balení. Také se doporučujeme se podívat na cenu a možnosti náhradních dílů, jelikož počítejte s tím, že se vám alespoň jednou podaří rozbít vrtuli.
Nejlepší drony do 6 000 Kč
Základní drony v nízké, střední a závodní třídě. Vhodné pro začátečníky a nenáročné uživatele.
- Hubsan X4 w / FPV – Základní dron s základními dostačujícími funkcemi
- UDI 818a HD + – na svojí cenovou kategorii je zajímaví a nabízí HD video
- Parrot Rolling Spider – Minidron vhodný pro děti, selfie a má také kola
- Blade 180 QX – různé úrovně konfigurace, natáčení videa
- Nano QX – Lehký minidron, který je vhodný pro vnitřní létání
- Syma X1 – Dron, který je schopný udělat salto, může létat bez problému venku
Nejlepší drony pro letecké video
Tyto drony lze pořídit v rozmezí 12 až 30 tisíc Kč a mají výbornou kvalitu videa a fotografií, jsou stabilní a jsou také velice oblíbené.
- Parrot Bebop 2 – Vydrží různé pády, 14 Mpx fotoaparát, poměrně rychlý, GPS (13 tisíc Kč)
- DJI Phantom 3 – Nejoblíbenější droní série, rychlé, stabilní drony s kvalitou videa až 4K, nevýhodou je cena. (verze Standard, 4K , Advanced a Professional) (od 13 tisíc Kč do 25 tisíc Kč dle verze)
- 3D Robotics Solo – Nejinteligentnější dron současnosti, spousty zajímavých funkcí a kvalitní 4K video (25 tisíc Kč)
- Blade Chroma 4K – kvalitní dron, který je téměr shodný s dronem Yuneec Q500 4K, kvalitní 4K video, 12 Mpx fotografie, zajímavé funkce, ovladač s vestavěným dotykovým displejem (19 tisíc Kč)
- Yuneec Q500 4K – až 25 minut letu, 4K video, 12 Mpx fotografie, ovladač s vestavěným dotykovým displejem, možnost vyndat kameru a natáčet s na držáku SteadyGrip v ruce (19 tisíc Kč)
- DJI Phantom 4 – Jeden z nejoblíbenějších a nejlepších dronů současnosti – 4K video, kvalitní fotografie, rychlost, ovládaní přes mobil i ovladač (navíc profi verze PRO) (35 tisíc Kč)
- DJI Inspire – Profesionální dron, který nabízí 360 stupňové video a je vhodný pro filmaře (40 tisíc Kč a výše)
O Autorovi
Zakladatel webu DRONED.CZ, vedení skupiny ZEKTV Studio. Video tvorbou se zabývám již od roku 2012, kdy jsem začal natáčet filmy na YouTube. Drony mě pro natáčení videí doslova uchvátili a tak jsem se o ně začal zajímat. Video, tvorba webů a grafika jsou mými nejoblíbenějšími činnostmi.