Yuneec Q500 4K Typhoon – česká recenze
- 8.1.2017
- 0 comments
- ZEK
- Publikováno v Recenze
- 0
- 4.8/5
Rozhodujete se při výběru drona s kamerou a nevíte jaký vybrat? Velice dobrým řešením může být Yuneec Q500 4K Typhoon. V první řádě vůbec stojí za zmínění, že společnost Yuneec je v současné době hlavním konkurentem, no můžeme říci spíše rivalem společnosti DJI, která vytváří nejznámější drony s kamerou – DJI Phantom.
Kvadrokoptéra Yuneec Q500 4K Typhoon má taktéž svého téměř stejného bratra, čímž je Blade Chroma 4K. Dron Blade Chroma 4K je odlišný pouze svým designem a z hardwarové stránky nabízí téměř to samé jako Yuneec. Cena těchto dvou dronů je téměř stejná, za což může smlouvá společností Yuneec a Horizon Hobby, které na vývoji těchto dvou modelů úzce spolupracovali. Dále je k dispozici verze Typhoon Sport, která nemá vysílač ST-10+, ale pouze ovladač Typhoon Wizard, který má omezené možnosti ovládání.
Yuneec Q500 4K Typhoon se dodává buď v papírové krabici s jednou baterií za cenu okolo 19 000 Kč nebo v prémiovém hliníkovém pouzdře s dvěma bateriemi za cenu okolo 25 000 Kč.
Co obsahuje balení?
- Dron
- ST-10+ vysílač s vestavěným displejem
- CGO3 4K kameru s 3 osou stabilizací
- CGO SteadyGrip (držák na nošení kamery v ruce)
- 5400mAh Li-Po baterie
- Sluneční clona pro FPV obrazovku ovladače ST-10+
- Popruh na krk pro vysílač ST-10+
- Nabíječka 3500-3 pro Li-Po baterie
- AC / DC adaptér s napájecím kabelem
- Adaptér pro připojení nabíječky do auta
- Nabíjecí kabel baterie
- 16 GB micro SD karta s adaptérem
- Transparentní UV filtr objektivu
- 2 sady vrtulí (4x A, 4x B)
- Držák motorů pro instalaci vrtulí
- Kabel ke kameře
- Micro USB kabel (k ovladači ST-10+)
- USB rozhraní programátor
- Český manuál
Balení v hliníkovém kufru navíc obsahuje: 64 GB microSD kartu a další baterii navíc. My máme k dispozici verzi v klasické krabici.
Design
Dron je už na první pohled odlišný od konkurenční značky DJI. Svým vzhledem působí jistě a elegantně a ukazuje to, že se Yuneec doopravdy nebojí udělat elegantní dron. Designéři z Yuneecu chtěli rozhodně dát dronu profesionální vzhled, který bude vypovídat o jeho vlastnostech. Skutečnost že nabíječka a baterie jsou doopravdy těžké naznačuje to, že máme doopravdy kvalitní výrobek a ne nějakou čínskou hračku. Tento dron není vůbec hračka. Upřímně jsem byl velice překvapen i celkovým zabalením a velkou obsáhlostí návodů. Celý dron je tedy RTF – Ready To Fly a můžeme s ním létat ihned po nabití baterií.
Vysílač ST-10+
Yuneec vynalezl jeden z nejzajímavějších ovladačů, které jsem kdy viděl a dle mého názoru má k tomuto DJI ještě daleko. V podstatě kombinuje 10 kanálový vysílač a Android tablet s 5,5″ dotykovým displejem. Menší nevýhodou může být menší jas displeje, ale to nám Yuneec vynahrazuje sluneční clonou. Ovladač se dobře drží v ruce a ani není tak těžký jak vypadá.
Velký LCD dotykový displej umožňuje živě sledovat v HD kvalitě kameru, tudíž vidíme co natáčíme a nepotřebujeme k tomu mobil jako u DJI. Na displeji máme živé parametry letu – rychlost, výška, kapacita baterie a další… Vysílač lze přepínat do různých režimu (1 – 4), které ovlivňují ovládání. Úplně nahoře se nachází dva velké čudlíky, které umožňují zapínat a vypínat natáčení a fotit. O něco níže můžeme vpravo vidět červené tlačítko Start / Stop, které nám logicky umožňuje zapnout a vypnout motory. Vlevo je dále malá páčka, která nám umožňuje přepínat mezi režimy Angle, Smart a Home. Úplně uprostřed je zapínací čudlík ovladače s záchytem na popruh. Joystickovými velkými páčkami se pohdlně ovládá dron. Dále se vzadu nachází možnosti ovládání kamery a rychlosti dronu (želva a zajíc).
Baterie vysílače vydrží přibližně 4 až 6 letů s dronem, což je solidní vydrž, vysílač se nabíjí přes klasický USB port, který se připojí přes adaptér do elektřiny (stejné jako u mobilů). Když z ovladače vyjmeme akumulátor, můžeme vidět skrytý MicroSD port, který nám umožňuje nahraní nového firmwaru do ovladače a také zde můžeme nahrávat obraz z vysílače v HD kvalitě. Docela mě zklamalo, že je ovladač poměrně hlučný (lehce hučí). A někdy trvá připojení k dronu poměrně dlouho 2 – 3 minuty (záleží na počasí a signálu GPS).
Letové vlastnosti
Dron při letu působí stabilně, vyrovnaně avšak někdy nejistě. Když máme dron nastavený na režim želva, reakce dronu jsou pomalejší, létá pomaleji a baterie vydrží déle (asi 25 minut). Když zvolíme režim králík, tak reakce dronu budou rychlé a můžeme s dronem letět poměrně rychle (maximálně cca 45 km/h). Na ovladači si můžeme vybrat režim Smart, Angle a Home. Režim Smart je chytrý režim, který nám maximálně ulehčuje ovládání (nezáleží kam je natočený dron – nezaměňuje se pravá/levá…). Režim Angle (Pilot) nám nic neulehčuje a platí zde jednotné ovládání (například když je dron natočený na druhou stranu – když je dron otočený proti nám pravá je levá a naopak). Režim Home umožňuje rychlé vrácení dronu na místo, odkud jsme vzlétli (s odchylkou max. +- 8 metrů). Dále v režimu Smart jsou k dispozici pod režimy Watch me a Follow me. Při režimu Watch me se na nás bude stále dívat a při režimu Follow me poletí za tím, kdo má ovladač v ruce. Celkové možnosti jsou obrovské a pozitivně překvapily.
Kamera CGO3
Na první pohled vypadá kamera velice odlišně od ostatních a někoho to může odradit, avšak je výborná! Nabízí 4K video s až 30 FPS a FullHD video s až 120 FPS! Což je výborné pro slow motion záběry. Profesionálové si mohou nastavit PRO režim, ve kterém si můžou ručně nastavit ISO, vyvážení barev, a času závěrky za účelem získání nejlepších výsledků. Tento režim umožňuje zachytit nekomprimované snímky RAW bez ztráty dat pro lepší celkové úrovně kvality obrazu a detailů. CGO3 má v automatickém nastavení pěkné vyvážení barev, dobrý dynamický rozsah bez rybího oka a hlavně úplně stabilizované video, díky 3 ose stabilizaci. 3 minuty 4K videa zaberou asi 1 GB. Ze země můžeme pomocí vysílače korigovat náklon kamery. Někdy dojde k tomu, že se kamera soustředí například na prudké světlo slunce a tak se zkazí určitá část záběru. Zvuk je pouze mono, ale k čemu, když slyšíme stejně pouze zvuky vrtulí. Kamera je poměrně křehká, tudíž by zřejmě nebyla schopná vydržet náraz.
Držák SteadyGrip
Kameru CGO3 můžeme jednoduše sundat z dronu a umístit ji na držák SteadyGrip a tak můžeme nahrávat stabilizovaná videa i ze země. Držák vypadá dobře, až na napájení. To se mi vůbec nelíbí, jelikož musíte zakoupit 8 kusů AA dobíjeích baterií a k tomu dobíječku (dalších cca 1000 Kč). Takto vám je kamera schopna nahrávat až 1 hodinu. Zvuk je sice použitelný, ale stabilizace kamery je taktéž poměrně hlučná (opět slabé hučení stabilizačních svalů). Když jsem natáčel doma, tak kamera měla problém s natáčením proti oknu (nebylo nic vidět – jen bílo). Abyste viděli co natáčíte, je tu k dispozici aplikace CGO3 pro Android a iOS, která je fajn.
Závěr
Yuneec Q500 4K Typhoon rozhodně vypadá dobře v každém směru. Má pěkný profesionální design a jeho balení obsahuje vše potřebné (dokonce i některé volné doplňky, jako další letová baterie či 1 sada náhradních vrtulí). S dronem je velice snadné létat a i nováček nebude mít problém vzlétnout. Dron vám můžu rozhodně doporučit a jeho koupí rozhodně nebudete litovat. Pokud máte v plánu dron využit méně než 5x ročně, tak bych si koupi přeci jen rozmyslel, mohli by to být vyhozené peníze. Ale na druhou stranu cena 19 000 Kč je oproti DJI Phantom 3 či 4 výborná a troufám si říct, že tento dron je s řadou Phantom 3 srovnatelný. Máte nějaký dotaz? Napište nám jej do komentáře!
PLUSY A MÍNUSY NÍŽE.
O Autorovi
Zakladatel webu DRONED.CZ, vedení skupiny ZEKTV Studio. Video tvorbou se zabývám již od roku 2012, kdy jsem začal natáčet filmy na YouTube. Drony mě pro natáčení videí doslova uchvátili a tak jsem se o ně začal zajímat. Video, tvorba webů a grafika jsou mými nejoblíbenějšími činnostmi.
Související Příspěvky
Yuneec Q500 4K Typhoon
+Celková kvalita a provedení. +V balení je vše co potřebujete. +SteadyGrip. +Dlouhá doba letu - 20 až 25 minut. +Výborný ovladač ST-10+. +4K kvalita videa. +Až 120 FPS FullHD video. +Stabilizované video. +Rychlost a stabilita. +Žádné zkreslení videa. +Střídavé motory. +Poměrně dobrá cena. +PC a mobilní aplikace.
-Hlučný ovladač ST-10+ (chlazení ovladače). -Hlučná kamera CGO3 (stabilizace). -Někdy nelze najít GPS signál. -Někdy trvá déle připojování ovladače k dronu (WiFi video). -SteadyGrip potřebuje 8 AA dobíjecích baterií. -Nabíjení Li-Po baterií je poměrně dlouhé. -Kamera CGO3 je poměrně křehká. -Dron někdy působí nejistě při letu.
Dron vám můžeme plně doporučit a koupí nebudete rozhodně litovat. Nevýhody se dají přehlédnout a dle našeho názoru je dron srovnatelný se sérii DJI Phantom 3. DRONED.CZ DOPOROČUJE!